6 Şubat 2012 Pazartesi

Tabldot

"Ama gözleri çok güzel." dedi. Ben o esnada 7 senelik botuna bakıyorum, üstündeki çizgilere, yırtıklara... Yepyeni olduğu zamanı hatırlıyorum, yanlış renklere boyadığı zamanı... Hiç sakız yapışmadı botlarının tabanına ben yanındayken. "Hay bu çilekli balonlu sakızı çiğneyenin de.. Şekeri geçince sakızı sümkürenin de.." Diye küfretmedi de hiç. Belki de kışın sokağa sakız sümküren az oluyor. Belki de sakızlar donuyor ve yapışmıyor. Belki kaymayan botlar aynı zamanda yapıştırmaz tabanlıdır. Kim bilir? "Şimdi burda kar yağıyorsa her yerde yağıyordur ve vakit dardır..." Arjantin'de yağmıyordur fakat vakit dardır tabi ki, ona ne şüphe. Bir Papalagi böyle söyler canı istediğinde. Ama diyene kadar ne anlattığını pek hatırlamıyorum, onu kadından uzaklaştıran nedenleri saydı sanırım. Ya da kendine uzaklaşmasını salık verdiren çırpınışları sıralayıp durdu. E gözleri güzelse.. diye laf attım. A, evet güzel dedi. Aslında sabahın 8'inde gördüm bir kere, sigara içişi de güzel, soğukta kızaran burnu da.. şuyu da güzel buyu da güzel.. diye devam etti. Gözleri parlamaya başladı. Ben onun bakışını nadiren böyle gördüğümü düşündüm. Açacağı şahane kahvehaneden bahsederken, birkaç filmden, rakı içerken, nadiren.. Ağzı ve elleri kımıldıyordu, sesi uzaklaştı.
Kendi uydurduğu şarkılar vardı söz müzik puzzle. Bir de balkonda otururken aklımızdaki şarkının şıp diye radyoda çalması. İkisi için de fütursuzca gülerdik. Çok zaman geçmiş her şey yaşlanmış gibi geldi. Kusa kusa gülmüyoruz bile, öylesine susuyoruz. Restorasyon uğruna yağmalanmış eski evler gibi geldik doğduğumuz yere. Gerekli malzemeler öyle pahalanmıştı ki, kireçle beyaza boyadılar rayihasını. İhale sonucu ince sıva-kalın sıva, astar boya-son kat boya. dan ibaret bir bembeyazlık.
"Ama" demek burada iyiye işaret. İtalya'da posta kartları krize takılmış, sözcüklere pullu özlemekler, farklı dillerde 35 gün bekliyor. Ama, hala bir gün İtalya'da yaşamanın güzel olabileceğini sanıyorum. Henüz değil hiçbir yerin.
Bize en yakın belediye otobüs durağı artık evin hemen yanında. Bembeyaza boyadılar onu da. Karşısında ekmek fırını olmasa göremeyecektim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder